Vybrať najlepší vaporizér na sušinu a byliny nie je žiadna prechádzka ružovou záhradou. Ide totiž o technologicky komplexné produkty, ktorým nerozumie hocikto. Preto prichádzame so stručným článkom, kde nájdete všetky dôležité informácie a rady pre výber vhodného kúsku. Vaporizér na sušené bylinky funguje na princípe vaporizácie, procesu, kedy dochádza k zmene jedného skupenstva na iné. Z vaporizovanej sušiny totiž vzniká takzvaná para, ktorá obsahuje množstvo účinných látok. Samotné účinky už závisia od toho, čo používateľ natlačí do prítomnej vape komory. Ktorý z vaporizérov na sušinu je teda na základe našej skúsenosti najlepší? Ktorý vaporizér odporúčame?

Obsah článku
Najlepší vaporizér na sušinu
Ktorý vaporizér na sušinu je teda najlepší? Medzi našich favoritov patrí DAVINCI MIQRO-C. A to preto, lebo ide o veľmi kompaktný a zároveň skvelo vybavený vaporizér, ktorý ponúka kondukčnú technológiu nahrievania vloženého materiálu. Čo to ale znamená? Ide o ohrev byliniek prostredníctvom konktaktu s nahrievacou komorou. Namiesto teplého vzduchu sa tu využívajú horúce steny komory, ktoré tak zabezpečujú fungovanie takzvanej vaporizácie.
Vaporizér DAVINCI MIQRO-C má špeciálnu funkcionalitu Smart Paths. Ide o režim, ktorý začína na nízkej teplote, no postupom času pridáva stupne Celzia, aby sa tak nadobudlo zo sušiny čo najviac dostupných látok. Ako uvádza výrobca, behom piatich minút používania porastie teplota nahrievania až o 20 stupňov Celzia. Ako už nepochybne mnohí z vás počuli, uvoľnovanie špecifických látok prebieha pri rôznych úrovniach teploty. Pre viac detailov si prečítajte článok Teploty vaporizácie.
Ako funguje vaporizér na sušinu?
Ako už bolo spomenuté na začiatku článku, vaporizéry na sušinu či byliny fungujú na princípe vaporizácie. Tá predstavuje sofistikovaný proces zmeny jedného skupenstva na iné. Z konopnej sušiny vznikne konopná para s účinnými látkami, a tá sa následne vdychuje do pľúc používateľa. Existujú však tri základné typy vaporizérov – kondukčný, konvekčný a hybridný vaporizér. Aký je teda medzi nimi rozdiel?

Pri kondukčnom kúsku prebieha vaporizácia tak, že vloženú sušinu nahrivajú horúce steny vape komory. Pri konvekčnej alternatíve sa pre zmenu využíva na ohrev teplý vzduch, ktorý prúdi cez konštrukciu elektrického zariadenia. Hybridná možnosť kombinuje kondukčné a konvekčné nahrievanie do jedného produktu, vďaka čomu sa maximalizuje pôžitok z vapovania. Vzniká tak totiž veľmi kvalitná konopná alebo bylinná para s perfektnou hustotou aj chuťou. A to sa, samozrejme, odvíja aj na samotnej cene. Zatiaľ, čo medzi tie cenovo najdostupnejšie patria kondukčné systémy, medzi tie drahšie patria konvekčné a najmä hybridné vaporizéry.
Vaporizácia bylín
Vapovanie byliniek a konopných kvetov predstavuje zdravšiu alternatívu fajčenia jointov alebo bluntov. A to preto, lebo nikde nič nehorí a teda ani nedymí. Vdychovanie takzvanej pary preto nezahŕňa bežné nečistoty a škodlivé látky. Vaporizácia bylín má však svoje teploty, ktoré treba pre čo najlepší zážitok zachovať. Jednotlivé účinné látky sa uvoľnujú pri rôznych teplotách vaporizácie, o čom sme písali trošku vyššie. Platí to najmä o konopnyćh terpénoch, ktoré sú vyhľadávané pre ich jedinečný efekt na ľudský organizmus.
FOTO: DaVinci Vaporizer