Atomizér (vape) je základnou súčiastkou každej jednej elektronickej cigarety alebo vaporizéru na liquid. Bez nej by nebolo možné premieňať tekutú náplň s nikotínom na chutnú vodnú paru (aerosól) s peknou vôňou, ktorá slúži ako nosič účinných látok. Preto je potrebné atomizér pravidelne čistiť alebo vymieňať. V opačnom prípade môže zanesená a špinavá technológia spôsobiť viacero problémov, a to vrátane vytvárania pary so zlou chuťou alebo slabou hustotou. Existuje viacero druhov, ktoré sa medzi sebou odlišujú veľkosťou, prevedením, výkonom aj tvarom, pretože sú určené pre rôzne typy vaporizérov a e cigariet. Ako teda fungujú? Aké má táto súčiastka do vape konkrétne použitie či využitie v praxi?

Čo je atomizér? Aké má použitie?
Čo je atomizér? Aké má použitie? Ide o kľúčovú súčiastku jednorazových elektronických cigariet aj vaporizérov na liquid

Atomizér je súčasť e cigarety

Ako už bolo spomenuté, atomizér je jedna z hlavných častí jednorazový e cigariet alebo znovu použiteľných vaporizérov, ktoré fungujú na tekutú náplň s názvom e liquid. Úloha súčiastky, v ktorej sa nachádza špirála (cievka), spočíva v premene liquidu, vstupného materiálu, na výsledný produkt, ktorým nie je nič iné ako aerosól. A to za pomoci nahrievania – vaporizácie. Vzniknutá vodná para má zase za úlohu prepraviť účinné látky, ako je napríklad nikotín alebo CBD, do pľúc používateľa elektronického zariadenia, odkiaľ budú prepravené do krvného obehu, aby začali účinkovať. Nejde teda o nič komplikované, iba o jednoduchý proces premeny látkového skupenstva a inhalácie.

Atomizér e-cigarety je vykurovacie teleso, ktoré premieňa e-liquid na paru. Zvyčajne sa skladá z troch častí: vlastnej vykurovacej špirály, sieťového mostíka a knôtu, ktorý absorbuje e-liquid. Atomizér je tiež známy ako rozprašovač.

vaperanks.com

Aké má atomizér použitie?

Atomizér sa používa na realizáciu takzvanej vaporizácie, ktorá premieňa tekutú náplň s účinnou látkou na vodnú paru, vďaka čomu ju potom možno inhalovať do pľúc. Vymeniteľnú súčiastku do vaporizérov je pri priehľadných konštrukciách vidieť ako priamu súčasť komory na e liquid. Jednorazové elektronické cigarety ju majú v drvivej väčšine prípadov skrytú a logicky nevymeniteľnú. Výmena súčiastky do vape by mala prebiehať podľa toho, ako často a ako dlho sa znovu použiteľný, nie jednorazový vaporizér používa na vaping. Jeho použitie teda spočíva v premene špeciálnej tekutiny (náplne), ktorej sa odborne hovorí e liquid, na inhalovateľnú paru.

Ako funguje atomizér?

Atomizér funguje na princípe nahrievania – vaporizácie. Ide o súčasť elektronickej cigarety alebo vaporizérov na liquid, ktorá využíva elektrickú energiu z prítomnej batérie na to, aby premenila tekutú náplň na vodnú paru s účinnými látkami. O nahrievanie v útrobách atomizéra sa stará takzvaná odporová cievka (špirála), ktorá vie podať len taký výkon, aký jej súčiastka dovolí. Niektoré majú vyšší, iné zase nižší odpor, pričom ten určuje to, aká hustá a chutná para bude k dispozícii. Odpor sa vyberá aj podľa toho, po akej náplni plánuje používateľ siahnuť. Existujú ako nikotínové e liquidy, tak aj e liquidy s účinnými látkami z rastliny konope, ako je napríklad CBD alebo CBG.

Atomizér do vape funguje pri dostatočnom množstve tekutej náplne zhruba pri 70 až 80 stupňoch Celzia. Poškodenie môže nastať vtedy, ak nie je čo nahrievať, pretože v takom prípade stúpne teplota až na 300 stupňov Celzia. Pokiaľ si to používateľ nevšimne a vaporizér používa i naďalej, tak hrozí, že súčiastka jednoducho odíde a bude ju treba vymeniť za novú. Ide o produkt za zhruba 2 až 5 euro, takže žiadna horibilná cena.