INZERCIA
Orange County CBD

Skúsenosti s THC sú rôzne. Takzvaná marihuana, ktorá túto psychoaktívnu účinnú látku obsahuje, funguje diametrálne odlišne ako napríklad taký alkohol a jeho etanol. Ak je užívateľ psychicky zle naladený alebo sa návykového kanabinoidu iba jednoducho bojí, tak existuje pomerne veľká pravdepodobnosť, že nadobudne zlé skúsenosti s marihuanou. Faktorov, ktoré niečo také ovplyvňujú, existuje viac, no dva spomenuté patria medzi tie hlavné. Preto občas nastane situácia, že sa človek dostane do stavu, kedy začne intenzívne premýšľať nad vecami, ktoré by mu za bežných okolností neprišli na um. Užívanie THC totiž otvára takzvané podvedomie, kde sa často skrývajú polozabudnuté negatívne spomienky.

Skúsenosti s THC
Skúsenosti s THC sú rôzne, pretože závisia od viacerých faktorov

Skúsenosti s THC (marihuana)

Ako už bolo spomenuté, skúsenosti s THC marihuanou sa medzi sebou môžu značne líšiť. Vplýva na to viacero kľúčových faktorov, kam patrí aktuálny psychický stav užívateľa, osobné predsudky voči THC, úroveň koncentrácie psychoaktívnej látky, spôsob užívania aj to, o aký strain marihuany ide. Existuje obrovské množstvo rôznych THC odrôd vrátane typu INDICA alebo SATIVA, ktoré sa medzi sebou líšia napríklad takým terpénovým profilom s rozdielnym vplyvom na samotný účinok v praxi. Rovnako poznáme slabší OUTDOOR, kvalitný INDOOR aj HYDRO konope s veľmi bohatým obsahom kanabinoidov alebo konopných živín. Je toho teda podstatne viac, ako si niekto môže myslieť.

Užívanie kanabisu je spojené s ďalšími faktormi, ktoré zvyšujú riziko depresie, ako je napríklad predčasné ukončenie školskej dochádzky a nezamestnanosť. Vzťah medzi užívaním kanabisu a úzkosťou je tiež zložitý. Mnoho ľudí užíva konope pre jeho euforické a relaxačné účinky. Niektorí ľudia však zažívajú aj pocity úzkosti alebo paranoje.

National Drug & Alcohol Research Centre

Podobne ako pri alkohole, aj v tomto prípade sú skúsenosti s THC najmä o miere. Ak ju užívateľ nemá, postupom času sa z rekreačného užívateľa psychoaktívnej a návykovej látky THC stane frekventovaný užívateľ so zlým návykom, ktorého môžu začať kvôli weedu trápiť psychické problémy. Na internete je navyše hneď niekoľko zaujímavých vedeckých prác, kde píšu, že s pravidelným užívaním čoraz väčšieho množstva marihuany zrejme možno spájať vznik depresie, úzkosti alebo sociálnej fóbie. A naopak, ak by bola reč o rekreačnom užívaní, prostredníctvom účinkov THC v tele možno podľa dostupných informácií tieto komplikácie takpovediac redukovať. Píše o tom napríklad aj web PsychiatryAdvisor.com.

INZERCIA
happease

Pozitívne skúsenosti s THC marihuanou

Pozitívne skúsenosti s THC zahŕňajú spomínanú eufóriu aj hlboký psychický relax, čo sú v podstate hlavné dôvody, prečo je rekreačná marihuana v modernej, rýchlej civilizácii tak obľúbená. Lekárska marihuana na predpis je navyše v mnohých moderných európskych krajinách využívaná aj ako efektívne prírodné sedatívum, regulátor apetítu na jedlo alebo ako skvele fungujúce prírodné analgetikum. Preto nie je žiadnym veľkým prekvapením, že ju využívajú onkologickí pacienti, resp. ľudia, ktorých trápia veľké chronické bolesti alebo komplikácie so spánkom.

V retrospektívnej štúdii s viac ako 7 000 dospelými, 12 až 18 mesačné užívanie kanabisu zlepšilo depresiu a úzkosť testovaných subjektov s diagnostikovanými stavmi. Kanadskí vedci, ktorí vykonali štúdiu, zverejnili svoje zistenia v Psychiatry Research.

PsychiatryAdvisor.com
Aké ponúka marihuana skúsenosti? Všetko závisí od viacerých dôležitých faktorov
Aké ponúka marihuana skúsenosti? Všetko závisí od viacerých dôležitých faktorov

Negatívne skúsenosti s THC marihuanou

Negatívne skúsenosti s THC prídu najmä vtedy, ak to dotyčný preženie. A to ako z krátkodobého, tak aj z dlhodobého uhla pohľadu. Príliš veľa psychoaktívnej látky z marihuany dokáže vytvoriť veľmi nepríjemné psychoaktívne stavy, ktoré pripomínajú neustále sa točiaci kolotoč. Postupom času príde navyše na rad i vracanie alebo silná dezorientácia v čase či priestore. Mnohí užívatelia sa potom zľaknú až tak, že marihuanu už nechcú ani len vidieť. Tí, ktorí jej podľahnú, si často krát vypestujú pomerne silnú závislosť, ktorá im môže vo vzťahoch, v práci alebo v škole spôsobiť nemalé problémy. A z tých sa postupom času s veľkou pravdepodobnosťou stane diagnóza s názvom depresia alebo úzkosť.

Alkohol (etanol) je nebezpečnejší

Je alkohol pre jedinca alebo spoločnosť nebezpečnejší ako THC? Skúsenosti z praxe ako aj niektoré vedecké práce naznačujú, že predsa len áno. Keďže už dnes existuje pomerne dosť pokrokových krajín, ktoré zrealizovali plnohodnotnú legalizáciu marihuany, tak je k dispozícii aj pomerne dosť dát na to, aby bolo niečo také možné povedať. Ako píše web známeho amerického projektu s názvom The Marijuana Policy Project (alebo len MPP), konzumácia marihuany je jednoducho niečo, čo sa niektorí rozhodnú robiť namiesto toho, aby si dali pivo alebo pohár vína. A to z dobrého dôvodu. Marihuana je menej toxická, menej návyková a v drvivej väčšine prípadov nevedie k násilnému alebo bezohľadnému správaniu. Samozrejme za predpokladu, že dotyčný nie je závislý.

Zástancovia prohibície marihuany už desaťročia viedli ľudí k presvedčeniu, že marihuana je taká nebezpečná, že musí byť za každú cenu držaná v ilegalite. Zveličili jej potenciál škodlivosti, šírili mýty o jej vplyve na spoločnosť a dokonca minuli stovky miliónov dolárov daňových poplatníkov na televízne reklamy, ktorých cieľom bolo presvedčiť vás, že každý, kto užíva marihuanu, je smoliar, ktorý celé dni sedí na gauči.

MPP

Ešte v roku 2015 obletel svet výsledok zaujímavej vedeckej štúdie, ktorá tvrdila, že marihuana môže byť až 114 násobne menej nebezpečnejšia ako alkohol. Úplná pravda to síce až tak nebola, no to nič nemení na tom, že pri alkohole existuje podstatne väčšia šanca predávkovať sa až tak, že dotyčný skončí v márnici. Do dnešného dňa nie je navyše verejne známy ani jeden relevantný prípad z praxe, kedy by došlo k smrti kvôli otrave zo psychoaktívnej látky THC. Ak to s ňou niekto náhodou preženie, tak sa mu bude pár hodín poriadne točiť hlava a občas niečo vyvracia, no určite nebude potrebné robiť žiadny výplach ani nič podobné.

Zdieľaj článok
INZERCIA
Orange County CBD