INZERCIA
Orange County CBD

Psychoaktívne účinné látky THC Delta 8 a Delta 10 ovládli americký konopný priemysel, ktorý v USA momentálne zažíva renesanciu. Miestni odborníci sa však obávajú rozsiahleho negatívneho dopadu na spoločnosť aj zdravie užívateľa týchto dvoch syntetických a ešte stále pomerne neznámych kanabinoidov. Americká vláda vraj až do federálnej legalizácie THC, ktorá prebehla v prvej polovici roka 2022, nevytvorila žiadnu komplexnú legislatívu, ktorá by výrobcom jasne hovorila, že čo môžu a čo nemôžu uvádzať na miestny spotrebiteľský trh. V obchodoch a e-shopoch bolo preto množstvo nekvalitných a zle účinkujúcich produktov, ktoré iba kazili reputáciu látky Delta 8. Aké má teda účinky, ako prebieha výroba a kde všade ju vôbec nájdeme?

THC Delta 8 a Delta 10 ovládli USA
THC Delta 8 a Delta 10 ovládli USA

Čo je Delta 8 THC?

Delta 8 THC je syntetická účinná látka, ktorú možno nazývať kanabinoid so psychoaktívnymi účinkami. Syntetická preto, lebo sa v rastline konope prirodzene nevyskytuje, takže ju treba vyrábať prostredníctvom premeny chemickej štruktúry dobre dostupnej látky CBD (Kanabidiol). Tak sa výrobcovia produktov dostanú k určitej obdobe látky THC Delta 9, ktorá sa prirodzene nachádza v marihuane. A to bez toho, aby sa v mnohých krajinách po celom svete dostali do konfliktu s miestnymi zákonmi. Mnohé legislatívy niečo také ako Delta 8 alebo Delta 10 THC totiž vôbec nepoznajú. Preto majú kreatívni podnikatelia takpovediac rozviazané ruky. Podobná situácia nie je cudzia dokonca ani Spojeným štátom americkým, kde tieto dve syntetické látky so psychoaktívnymi účinkami ovládli dnes už legálny spotrebiteľský trh s THC.

Aké má látka THC Delta 8 účinky?

Ako už napovedá samotný názov látky, THC Delta 8 ponúka veľmi podobné účinky ako Delta 9 priamo z marihuany. Preto je medzi fanúšikmi kontroverznej rastliny konope tak populárna. Najmä, čo sa týka spotrebiteľského správania v USA, kde ju obľubujú v elektronických cigaretách, ktorým sa hovorí aj vape pen. Vaporizácia látky Delta 8 ponúka ako diskrétne užívanie, tak aj rýchly či intenzívny účinok. Treba však myslieť na to, že i v tomto prípade ide o návykovú látku so psychoaktívnymi účinkami, ktorá pri dlhodobom užívaní vytvára citeľnú eufóriu.

INZERCIA
HQD vape

Ako vzniká Delta 8?

Ako už bolo spomenuté, účinná látka THC Delta 8 nie je prirodzenou súčasťou chemickej štruktúry rastliny konope. Preto ju mnohé weed značky získavajú premenou chemickej štruktúry CBD. Netreba preto žiadnu konopnú farmu, ani nič podobné, len dobre vybavené laboratórium s odborníkmi a veľa konopného extraktu s kanabinoidom Kanabidiol, ktorá poslúži ako vstupný materiál. Ide o relatívne jednoduchý výrobný proces, vďaka čomu sú Delta 8 produkty pomerne cenovo dostupné. Najmä však vtedy, ak ich porovnávame s legálnym THC weedom v USA, ktorý má veľa percent. Čím vyššie grády sú v takom prípade k dispozícii, tým väčšia spotrebná daň.

Delta 8 THC vo vape aj gummies

Na spotrebiteľských trhoch v USA alebo v Česku si možno zaobstarať Delta 8 THC vape pen aj THC Delta 8 gummies (gumové cukríky alebo iné sladkosti), kde sú rôzne množstva účinných látok so psychoaktívnymi účinkami. Najpopulárnejším spôsobom užívania syntetického kanabinoidu je ale spomínaný vape pen, ktorý ponúka hneď niekoľko nezanedbateľných výhod. Najmä, ak je reč o rýchlosti nástupu účinku. Čo sa týka našej malej konzervatívnej krajiny, tak Slovensko podobné variácie THC zakazuje (vrátane HHC) na legislatívnej úrovni. Preto sa k ním u nás nedá dostať bez toho, aby došlo k porušovaniu zákonov.

Čo je Delta 10?

THC Delta 10 možno označiť za súrodenca syntetického kanabinoidu Delta 8 THC, ktorý prichádza na svet tým istým spôsobom. Rozdielna čísla znamenajú, že síce došlo ku nejakej tej zmene v chémii, no nejde o nič veľké. Preto možno povedať, že Delta 10 má veľmi podobnú chemickú štruktúru ako Delta 8 THC aj ako Delta 9 THC z marihuany. V praxi sa medzi sebou líšia iba v niekoľkých drobnostiach, ktoré si bežný užívateľ takmer vôbec nevšimne.

Zdieľaj článok
INZERCIA
Orange County CBD