INZERCIA
Orange County CBD

Látka HHC, alebo aj novinka Hexahydrokanabinol, má podobné účinky ako psychoaktívna látka THC (Tetrahydrokanabinol) z takzvanej marihuany. Dospelá rastlina konope obsahuje však len veľmi malé množstvá účinnej látky, preto nie je jej extrakcia príliš ekonomická. Nie je teda asi ani žiadnym veľkým prekvapením, že ju výrobcovia získavajú v chemickom laboratóriu. A to premenou molekulárnej štruktúry legálne dostupných kanabinoidov ako napríklad CBD (Kanabidiol), ktoré je dnes možné získať za relatívne malé peniaze.

Čo je HHC? Aké má účinky?
Čo je HHC? Aké má účinky a aký je rozdiel v porovnaní s taktiež psychoaktívnou látkou THC?

Látka HHC nie je však v súčasnosti takmer vôbec regulovaná. To inými slovami znamená, že napríklad ani taká Európska únia nemá jasne definované pravidlá, na základe ktorých by bolo možné prílušné produkty HHC zaradiť do špecifickej skupiny. Keďže v drvivej väčšine prípadov obsahujú nedetekovateľné množstvo THC, tak ich v súčasnosti nemožno považovať za drogy ani nič podobné. A to i napriek faktu, že jedna z mnohých verzií látky 9-nor-9beta-hydroxyhexahydrokanabinol (takzvané beta HHC) figuruje na slovenskom zozname zakázaných látok. V USA, Španielsku, Nemecku, Rakúsku alebo v susednom Česku si totiž viete HHC produkty zaobstarať takmer na každom rohu (áno, v kamenných obchodoch alebo v automatoch). Aká je teda história tejto relatívnej novinky v konopnom priemysle?

Polo-syntetická zlúčenina bola prvýkrát objavená v 40. rokoch 20. storočia chemikom menom Roger Adams prostredníctvom procesu nazývaného hydrogenácia. Adams pridal dve molekuly vodíka do delta-9 THC, primárnej psychoaktívnej zlúčeniny nachádzajúcej sa v kanabise, aby premenil THC na HHC.

cannabisbusinesstimes.com

Čo je HHC? Ako novinka vzniká?

HHC je polo-syntetická substancia, ktorá sa podobá na THC. Ako už bolo spomenuté, novinka Hexahydrokanabinol vzniká dvomi spôsobmi. Prvým je prirodzený vývoj v útrobách rastliny konope, druhým pre zmenu syntetická výroba v chemickom laboratóriu. Keďže marihuana obsahuje len veľmi malé množstvá, výrobcom produktov nezostáva nič iné, ako ju vytvárať z iných kanabinoidov, ktoré sú legálne dostupné.

INZERCIA
happease

Podobne ako THC Delta 8 alebo THC Delta 10, aj ich súrodenca možno získať prostredníctvom úpravy molekulárnej štruktúry účinnej látky CBD. Tú navyše dnes nájdeme na pultoch obchodov za pár drobných, takže nehovoríme o žiadnych horibilných nákladoch. Práve naopak, vyrobiť tieto produkty nie je pre ostrieľaných jedincov nič komplikované. To sa však môže odrážať aj na ich kvalite, ktorá má značný vplyv na samotný účinok.

Mnohí tvrdili, že HHC sa prirodzene vyskytuje v stopových množstvách v kanabise; to však nebolo dokázané recenzovaným výskumom. Preto sa všetky produkty na trhu v súčasnosti získavajú konverziou THC alebo nejakým iným syntetickým procesom.

Roger Brown pre cannabisbusinesstimes.com

Látka sa vďaka procesu s názvom Hydrogenizácia, prostredníctvom ktorého vzniká, vyznačuje stabilnejšou chemickou štruktúrou ako iné kanabinoidy, a to vďaka nahradeniu dvojitej väzby za dva atómy vodíka. Niečo také má však významný vplyv aj sa na samotnú efektivitu užívania účinnej látky či jej skladovanie, nakoľko si v takom prípade dokáže udržať vysokú úroveň kvality.

Aké má HHC účinky a vedľajšie účinky?

Látka HHC má účinky ako psychoaktívna látka THC, pričom to isté platí i o vedľajších účinkoch. Mnohí užívatelia tvrdia, že efekt možno prirovnať k účinkom slabších polo-syntetických látok ako Delta 8 THC alebo Delta 10 THC. Problémom ale je to, že mnohé dostupné výrobky, ktoré túto účinnú látku obsahujú, majú ako aktívne kanabinoidy, tak aj neaktívne kanabinoidy. Prvý typ je v poriadku, pretože vytvára veľmi citeľné účinky, zatiaľ čo druhý typ kazí efektivitu prvého typu kanabinoidu. A keďže sa ich pomer z pohľadu výrobcu komplikovane koriguje, tak je potrebné pri menej kvalitnejších produktoch užiť väčšie množstvo látky ako pri THC.

Aké má HHC účinky? Je to veľmi podobný stav ako pri THC
Aké má HHC účinky? Je to veľmi podobný stav ako pri THC

Potenciálne účinky

 • lepšia nálada
 • väčšia motivácia
 • nižší prah bolesti
 • vyšší apetít
 • relax celého tela
 • lepšie sústredenie

Potenciálne vedľajšie účinky

 • slabšie závraty
 • sucho v ústach
 • vyšší tep
 • nespavosť
 • slabšia úzkosť
 • slabšia paranoja
 • červené oči

Čo sa týka účinkov pri krátkodobom užívaní, tak sa môže očakávať dočasná a zároveň i mierna zmena vedomia, slabšia eufóriu alebo silnejší fyzický relax celého tela. Jednoducho povedané, ide o niečo veľmi podobné stavu, ktorému sa hovorí HIGH. Účinky HHC na ľudské telo sú aj v tomto prípade ovplyvňované viacerými dôležitými faktormi, ako je napríklad skonzumované množstvo, kvalita účinnej látky, metabolizmus užívateľa alebo terpénový profil daného produktu. Najlepšie účinky ponúkajú výrobky s vysokou potenciou (High Potency), ktoré už nepotrebujú nadštandardne vysoké koncentrácie HHC, ako je napríklad 90 percent a viac.

Aké verzie kanabinoidu existujú?

Existuje ako klasická verzia kanabinoidu HHC, tak aj množstvo jeho derivátov. Medzi tie najznámejšie kúsky konopného priemyslu patrí HHC O alebo HHC P, pričom oba vynikajú citeľnejšími i intenzívnejšími účinkami na ľudské telo. V praxi to znamená, že konopný produkt v jednom alebo druhom prípade ponúka silnejší aj dlhšie trvajúci efekt. Sila verzie s písmenom O môže dosahovať dvojnásobok sily klasiky, zatiaľ čo sila verzie s písmenom P vie byť až 20 násobne citeľnejšia. A to vďaka špeciálnemu spôsobu výroby, kedy dochádza k zmenšovaniu molekúl účinnej látky. Podobne ako pri nano CBD, aj v tomto prípade platí pravidlo, že čím menšia častica, tým rýchlejší, intenzívnejší účinok je k dispozícii.

Molekuly 9R 9S a ich pomer

Niektorí výrobcovia HHC produktov uvádzajú okrem iného i takzvaný pomer medzi molekulou 9R a molekulou 9S. Potenciálni zákazníci sa tak potom vedia lepšie zorientovať v tom, čo daný výrobok, ako je napríklad vape pen alebo cartridge, ponúka. Pomer molekúl účinnej látky totiž hovorí o dostupnej potencii, čiže sile kanabinoidu. Pre čo najlepšiu efektivitu, a teda aj kvalitu (tú ale rovnako ovplyvňuje i čistota napríklad takého destilátu), je často využívaný pomer 1:1, o čom svedčí i samotné portfólio renomovanej českej značky eighty8.

Predaj HHC na Slovensku

Kanabinoid HHC je síce na Slovensku viac menej neznámy pojem, no veci sa pomaličky, ale isto menia. Keďže v susednom Česku nie problém niečo také zohnať, vedia sa k tomu relatívne jednoducho dostať aj Slováci. Na internete je množstvo českých obchodov, ktoré nemajú absolútne žiadny problém odosielať aj na Slovensko. Predaj nie je teda až tak obmedzený, ako si možno niekto myslí. HHC produkty (vape, cartridge, hash, brownies, kvety, šišky atď.) ponúkajú dokonca i niektoré slovenské e-shopy.

HHC vape je možné zohnať už aj na Slovensku
HHC vape je možné zohnať už aj na Slovensku

Ako už ale bolo spomenuté, na slovenskom zozname zakázaných substancií figuruje len látka s názvom 9-nor-9beta-hydroxyhexahydrokanabinol. Okrem originálneho HHC existuje viacero ďalších veľmi podobných substancií s obdobnými účinkami, ktoré si mnohí často zamieňajú so skutočným kanabinoidom. Výnimkou nie je, samozrejme, ani spomenutá verzia 9-nor-9beta, ktorej sa mnohí predajcovia a výrobcovia vyhýbajú používaním originálu. Vďaka tomu nie je ich produkt legislatívne zakázaný, no zároveň ani oficiálne povolený.

Je látka HHC na Slovensku legálna?

Látka HHC je na Slovensku (vo verzii 9-nor-9beta-hydroxy) zaradená medzi látkami, ktoré sa nemôžu dostať na spotrebiteľský trh. Produkty s obsahom jej polo-legálnej alternatívy (edibles, šišky, kvapky, vape a i.) sa však dajú bez problémov zohnať napríklad v susednom Česku alebo v liberálnych Spojených štátoch amerických, kde sa s ňou vďaka zákonu Farm Bill z roku 2018 roztrhlo vrece. Na výber sú ako konzumné (cookies, brownies atď.), tak aj vapovacie produkty ako napríklad vape pen s vymeniteľnou cartridge náplňou. Zatiaľ ide o relatívne malý spotrebiteľský trh, ktorý však na druhú stranu neustále naberá na popularite. Dá sa to prirovnať k syntetickej Delta 8 alebo Delta 10 THC, ktoré mnohé legislatívy po celom svete vôbec nepoznajú.

Bezpečnosť a ľudské zdravie

Je látka HHC bezpečná? Dokáže niečo také ohrozovať ľudské zdravie? Keďže momentálne neexistuje vôbec žiadny výskum, tak nemožno nič oficiálne potvrdiť. Ide však o slabšiu alternatívu látky THC delta 9, takže nejaké to riziko pri HHC viac ako určite existuje. Najmä, ak by sme hovorili o čoraz populárnejšej verzii s názvom HHC-P, ktorá môže byť v niektorých prípadoch značne citeľnejšia ako klasická marihuana z čierneho trhu. Bezpečnosť v tomto prípade ale v značnej miere závisí i od spôsobu výroby, takže čo značka, respektíve výrobca, to odlišná úroveň kvality a teda aj bezpečnosti. Odfláknuté, veľmi lacné HHC produkty môžu totiž obsahovať vysoké množstvá nebezpečných kovov, ktorým sa veľké mená z konopného priemyslu snažia vyhnúť prostredníctvom drahých technologických riešení.

Zachytí látku test na drogy?

Je možné prostredníctvom súčasných testov na drogy odhaliť HHC v krvi človeka? Dostupné informácie naznačujú, že psychoaktívna a návyková látka nevytvára metabolit s názvom 11-hydroxy-THC, ktorý mnohé drogové testy považujú za dôkaz prítomnosti THC v krvnom obehu. Nejde však o niečo, čo je oficiálne potvrdené, takže to treba brať s určitou rezervou. Existujú totiž aj tak sofistikované drogové testy, ktoré zachytávajú viacero ďalších metabolitov vrátane THC-COOH. Preto netreba pred prácou alebo riadením vozidla príliš riskovať. Pri testovaní sa využíva ako vzorka slín, tak aj moč alebo krv. Vlasy sú zriedkavé, nakoľko neposkytujú príliš presný výsledok o aktuálnej intoxikácii ľudského tela.

HHC je chemicky podobný THC, preto bude metabolizovať na mnohé rovnaké zlúčeniny vrátane THC-COOH, čo je jeden z primárnych markerov používaných na detekciu THC vo vzorke krvi, moču alebo slín. Je tiež možné zistiť túto zlúčeninu vo vlasoch, ale tieto testy sú menej spoľahlivé.

area52.com

Európska únia a HHC

Ako už bolo spomenuté, podobne ako Spojené štáty americké, ani Európska únia momentálne žiadnym spôsobom nereguluje spotrebiteľský trh s látkou HHC. Ako sa však píše na webe European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction (EMCDDA), biznis je na starom kontinente od októbra (rok 2022) veľmi detailne monitorovaný vo viac ako 13 členských štátoch, kde bolo zaznamenané verejné obchodovanie s príslušnými produktmi. Na základe vznikajúceho potenciálneho rizika bolo preto v priebehu decembra zrealizované veľké európske stretnutie odborníkov, kde bolo predmetom záujmu práve HHC. Nič bližšie sme sa ale do týchto dní nedozvedeli.

Látka HHC skúsenosti

Látka HHC je nielen na českom spotrebiteľskom trhu k dispozícii na predaj ako vape alebo ako edibles, čo inými slovami znamená, že si tam možno zakúpiť napríklad také brownies alebo cookies, kde je určité množstvo účinnej látky. Vďaka naším skúsenostiam s HHC však vieme, že každý jeden produkt ponúka tak trošku odlišné účinky. Ako už bolo spomenuté, pre výrobcov je veľmi komplikované udržať efektívny pomer medzi aktívnymi a neaktívnymi kanabinoidmi, ktorý má značný vplyv na účinok v praxi. Ak vo výrobku prevláda druhý typ, tak možno potom očakávať slabšie účinky, ako keď prevláda aktívny kanabinoid. Preto je občas potrebné skonzumovať alebo vyvapovať väčšie množstvo. Existujú aj výnimky, no tak kvalitných produktov príliš veľa nie je.

Popularita HHC naberá na obrátkach
Popularita HHC naberá na obrátkach

Aké HHC produkty existujú?

Na pultoch českých obchodov a e-shopov možno nájsť viacero rôznych HHC produktov, medzi ktorými dominuje jednorazová e cigareta alebo takzvaný vape pen na vymeniteľnú cartridge. Rovnako je však možné zohnať nejaké tie edibles (edible), čiže pochutiny s podobou napríklad takého brownie, olej s podobou kvapiek či kvety (šišky), ktoré sú posypané syntetickou psychoaktívnou látkou. Ide totiž o bežné konopne CBD alebo CBG šišky, avšak s veľmi podobným účinkom, aký ponúka taktiež zakázaná látka THC z marihuany. Taktiež nie je problém zohnať kvapky s pipetou, kde je k dispozícii kombinácia s konopným extraktom.

Aký je medzi HHC a THC rozdiel?

Medzi HHC a THC existuje len zopár drobných rozdielov. Čo sa týka samotných účinkov v praxi, tak ide v podstate o to isté. Najväčším rozdielom je efektivita, pretože výrobcovia v týchto dňoch nedokážu účinne regulovať pomer medzi aktívnym a neaktívnym kanabinoidom. Problém je ten, že neaktívne kanabinoidy kazia efektivitu aktívnych kanabinoidov, ktoré vytvárajú citeľné psychoaktívne, euforické a sedatívne účinky. Preto je pre užívateľa vo väčšine prípadov potrebné, aby skonzumoval viac edibles alebo tzv. e liquid náplne s touto v našich končinách neznámou účinnou látkou. V prípade THC, ktoré má organický pôvod, stačí len veľmi malé množstvo marihuanou obohateného produktu. Najmä, ak je reč o kvalitnej odrode z vnútorného INDOOR pestovania.

Kombinácia s THC

Aká je kombinácia látky HHC s THC Delta 9 z marihuany? V prvom rade treba spomenúť, že ide o veľmi podobné kanabinoidy, ktoré majú v praxi podobné účinky. Vzájomná kombinácia látok preto vytvorí jeden ultimátny (silný) účinok so psychoaktívnym aj euforickým efektom, aký môže veľmi ľahko prekvapiť aj ostrieľaného stonera. Samozrejme, na niečo také majú značný vplyv i takzvané terpénové profily, ktoré môžu byť SATIVA, INDICA alebo HYBRID dominantné. Na nich záleží, či pôjde o sedatívny (relaxačný) alebo skôr o energetický (povzbudzujúci) účinok.

Zdieľaj článok
INZERCIA
Orange County CBD